گزارش هیأت مدیره به مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت احیا صنایع خراسان

گزارش مجمعبرای سال مالی منتهی به 29/12/86
(13 تیرماه 87، سالن همایش نمایشگاه بین المللی مشهد)

در این سال باید نوآوری فضـای كشـور را فـرا بگیـرد و فعالیتهـایی كه انجام گرفته به شكوفایی برسد.
مقام معظم رهبری

پیشگفتار:
در پرتو عنایات حق تعالی و توجهات خاصه ولی نعمت مان حضرت ثامن الائمه علی ابن موسی الرضا(ع) و فرزند بزرگوارش امام عصر(عج) سالی دیگر سپری شد و از اینكه مجدداً توفیق یافتیم در محضر شما بزرگواران، گزارش عملكرد سال 86 شركت احیا صنایع خراسان و شرکتهایی که در آنها سرمایه گذاری شده است را تقدیم نمائیم، خداوند متعال را سپاسگزاریم.

سخن را با عرض ارادت به ساحت مقدس آخرین ذخیره الهی بقیه ا... الاعظم (عج) آغاز می كنیم و بر ارواح طیبه انبیاء، اولیاء و شهدا و روح پر فتوح بزرگ معمار انقلاب اسلامی امام راحل (ره) سلام و درود می فرستیم و توفیق روز افزون برای همه خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی به ویژه ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت ا... خامنه ای مسألت می نماییم.

ایام پر برکت ماه خدا، رجب المرجب، میلاد مسعود امام محمد باقر (ع)، امام جواد(ع) و مولای متقیان حضرت علی(ع) و نیز عید مبعث حضرت ختم الرسل، پیامبر اعظم، محمد مصطفی (ص) را صمیمانه تبریک عرض نموده، مقدم یكایك شما عزیزان سهامدار همچنین وكلای محترم سهامداران كه از اقصی نقاط کشور بویژه استان های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی شرف حضور یافته اید، همچنین سهامداران ممتاز را در جلسه مجمع عمومی عادی صاحبان سهام شركت احیا صنایع خراسان گرامی می داریم.

امیدواریم با حمایتها و اعتماد بیش از پیش سهامداران، دست اندركاران شركت بتوانند برنامه های پیش بینی شده خود را اجرائی نموده و با عزمی راسختر از گذشته، در راه شكوفائی سرمایه گذاری های انجام شده گام بردارند.
هرچند این گزارش حاوی خلاصه ای از فعالیتها، وضعیت مالی و برنامه های شركت بوده و با توجه به محدودیت زمانی جلسه مجمع عمومی تهیه شده، اما تلاش شده حقایق و واقعیتها به صورت آشكار و شفاف در اختیار سهامداران محترم و وكلای آنان قرار گیرد. امید که همه عزیزان سهامدار و وکلای محترم آنان با ارائه رهنمودهای سازنده خود، هیأت مدیره و بدنه اجرائی را در پیشبرد اهداف شركت یاری و مساعدت فرمایند.

تاریخچه فعالیت شركت احیا صنایع خراسان(سهامی عام)
شركت احیا صنایع خراسان در تاریخ 6/9/1375 در اداره ثبت شركتهای مشهد به شماره 11321 و به عنوان سهامی خاص به ثبت رسید.
با توجه به مصوبه مجمع عمومی محترم در تاریخ 26/4/83 مبنی بر تبدیل شخصیت حقوقی شركت از خاص به عام و با عنایت به پیگیری و تلاش انجام شده، اداره كل ثبت اسناد و املاك استان خراسان طی نامه شماره 12103/1/2ن در تاریخ 21/2/1384 با تبدیل شركت به سهامی عام موافقت نمود.

• بند الف) نام و شماره ثبت شركت:
احیا صنایع خراسان(سهامی عام) به شماره 11321

• بند ب) موضوع شركت و نوع فعالیتهای آن:
سرمایه گذاری و مشاركت در سرمایه گذاری در ایجاد، احداث و بهره برداری واحدهای تولیدی، صنعتی، اقامتی، تفریحی و خدماتی در داخل و خارج از كشور، سرمایه گذاری و مشاركت در سرمایه گذاری در پروژه های صنعتی ـ معدنی ـ عمرانی ـ انبوه سازی مسكن ـ مهندسی مشاوره و ساختمان و كشت و صنعت، طراحی، مهندسی و مدیریت اجرایی واحدهای صنعتی و كارگاههای تولیدی با اتكا به توان مهندسی و اجرایی داخلی به منظور رشد و ارتقاء تكنولوژی و صنعت كشور، انجام امور بازرگانی و خدماتی اعم از صادرات و واردات مواد اولیه، محصولات، تجهیزات پزشكی و ماشین آلات سبك و سنگین و قطعات یدكی و رایانه، اخذ نمایندگی موسسات و شركتهای تولیدی و خدماتی و صنعتی، اعطاء نمایندگی به اشخاص حقیقی و یا حقوقی، طراحی مهندسی و مدیریت اجرایی پروژه های معدنی و صنعتی و صنایع جانبی مربوطه، پی جویی، اکتشافات خدماتی تکمیلی و تفصیلی معادن فلزی و غیر فلزی، مشاوره در زمینه آموزش، آموزش واحدهای اقامتی و گردشگری، تنظیم و ارائه طرح های مالی، اقتصادی، صنعتی، گردشگری، مشاوره طرح های کارآفرینی در زمینه های مختلف و آموزشهای مرتبط با آن، ایجاد بسترهای مناسب برای ارائه خدمات به ایثارگران و سایر موارد مرتبط با موضوع شركت و نیز انجام كلیه فعالیتهایی كه به طور مستقیم یا غیر مستقیم با موضوع شركت ارتباط داشته و در چهار چوب قوانین كشور جمهوری اسلامی ایران نافع و مفید باشد . انجام مفاد موضوع شركت در صورت لزوم با كسب اجازه از مجمع امور صنفی یا اتحادیه مربوطه امكان پذیر می باشد.

• بند پ) مركز اصلی شركت:
(در حال حاضر) مشهد، خیابان سناباد، بین آفرین وشهریار جنوبی، شماره 618
لازم به ذکراست ساختمان اصلی (ملکی) دفتر مرکزی شرکت واقع در خیابان سناباد، بین ابن الرضا و تکتم در حال احداث می باشد و پیش بینی می شود که در سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.

• بند ت) مدت شركت:
 شركت برای مدت نامحدود تشكیل شده است.

• بند ث) سرمایه شركت:
سرمایه شركت به مبلغ 80 میلیارد ریال منقسم به 79.999.900 سهم عادی و 100 سهم ممتاز یک هزار ریالی با نام می باشد كه تمامی آن پرداخت گردیده است.

• بند ج) ترکیب هیأت مدیره:
اسامی اعضای هیأت مدیره که در مجمع سال  90به مدت دو سال انتخاب شده اند، عبارتند از آقایان: رحمان نجفی رئیس هیأت مدیره، عباس شاملو نایب رئیس، محمد حسین مدهوش طوسی مدیرعامل و عضو هیأت مدیره، احمد ظریف جلالی عضو هیأت مدیره، عباسعلی منزل آبادی عضو هیأت مدیره، حجت الاسلام  محمد جمالی عضو هیأت مدیره و مهدی سعیدی نجات عضو هیأت مدیره.


سهامداران ممتاز نیز معرف حضور سهامداران بوده و از آنجایی که فقط نقش مدیریتی دارند، همه ساله از ترکیبی ثابت برخوردارند.

• بند ح) شرایط لازم برای حضور و حق رأی احبان سهام در مجامع عمومی:
در كلیه مجامع عمومی صاحبان سهام شخصاً (یا وكیل و یا قائم مقام قانونی آنها) صرف نظر از تعداد سهام خود می توانند حضور بهم رسانند و برای هر یك سهم فقط یك رای خواهند داشت. هر گاه سهامداری سهام خود را به دیگری انتقال دهد سهامدار بعدی ضمن دارا بودن شرایط فوق هنگامی در مجامع عمومی و فوق العاده، حق حضور و رأی دارد كه قبل از انعقاد این مجامع، سهامش طبق ماده 9 اساسنامه شركت در دفتر ثبت سهام بـه ثبت رسیده باشـد و یا گواهینامه مـوقت سهم و یـا اعلامیه خرید و فروش سازمان كارگزاران بورس اوراق بهادار تهران و یا گواهینامه نقل و انتقال بورس را در دست داشته باشد و با ارایه یكی از مدارك یاد شده، ورقه ورود به جلسه را دریافت كرده باشد.

• بند خ) مقررات اساسنامه راجع به تقسیم سود و تشكیل اندوخته:
 سود قابل تقسیم عبارت است از سود خالص سال مالی شركت منهای زیانهای سالهای مالی قبل و اندوخته قانونی و سایر اندوخته های اختیاری به علاوه سود تقسیم نشده سالهای قبل. همچنین تقسیم سود اندوخته بین صاحبان سهام فقط پس از تصویب مجمع عمومی جایز خواهد بود. در صورت وجود منافع، تقسیم 10 درصد از سود ویژه سالانه بین صاحبان سهام الزامی است. پرداخت سود به صاحبان سهام باید ظرف 8 ماه پس از تصمیم مجمع عمومی راجع به سود انجام پذیرد. (گفتنی است عدم رداخت بخشی از سود مصوب ظرف مهلت مقرر قانونی، به دلیل عدم مراجعه سهامداران برای دریافت سود بوده است.) همچنین از سود خالص شركت پس از وضع زیانهای وارده سالهای قبل باید معادل 20/1 به عنوان اندوخته قانونی منظور شود. هرگاه اندوخته قانونی به 10/1 سرمایه شركت برسد، منظور كردن آن اختیاری است. در صورتی كه سرمایه شركت افزایش یابد، كسر 20/1 مذكور آن قدر ادامه خواهد یافت تا اندوخته قانونی به 10/1 سرمایه افزایش یافته بالغ گردد. همچنین به پیشنهاد هیات مدیره و تصویب مجمع عمومی عادی ممكن است قسمتی از سود ویژه برای تشكیل اندوخته های مخصوص كنار گذاشته شود.

• بند د) بازرسین شركت:
 بر اساس رأی گیری مجمع عمومی سال 90 موسسه حسابرسي رهنمود ثامن  به عنوان بازرس اصلی و آقای محمد رضا  امینی به عنوان بازرس علی البدل تعیین شدند.

عملکرد هیأت مدیره شرکت در سال 1386
هیأت مدیره در سال مالی مورد اشاره با تشکیل 13 جلسه پیرامون 90 سر فصل و محور مختلف مذاکرات و بررسی هائی انجام و با بیش از 35 مصوبه در خصوص موضوعات گوناگون، سالی پر بار را پشت سر گذاشت. از شمار موارد فراوان مصوب شده می توان به صورت نمونه به چند مورد اشاره کرد:

• حفظ و تثبیت 25 درصد سهام احیا در افزایش سرمایه شرکت مجتمع سیمان غرب آسیا و احتساب بخشی از آن به عنوان سود سهام
• واگذاری 40% سهام شركت مجتمع معادن مس تكنار به صندوق بازنشستگی كشوری با حداقل دو برابر ارزش افزوده
• موافقت با واگذاری 51% سهام شركت صبا ابریشم توس به شركت سیمان غرب آسیا
• خرید زمین در حاشیه بولوار وحدت تقاطع چهارراه مقدم طبرسی و آغاز فروش «سهام پروژه» مجتمع تجارتی اقامتی وحدت (www.vahdatcom.ir)
• آغاز مطالعات پتروشیمی برای امکان سنجی ورود به عرصه صنایع پتروشیمی كشور
• پیش فروش قسمتی از واحدهای پروه عمرانی مجتمع تجاری اداری خورشید(احمدآباد) از محل سهم احیا در این پروژه
• آغاز عملیات اجرائی احداث ساختمان دفتر مركزی شركت احیا واقع در خیابان سناباد
• خرید 10% سهام شركت سرمایه گذاری و توسعه گردشگری خراسان: شرکت احیا به منظور ایفای نقش فعالتر در عرصه صنعت گردشگری استان و نیز مشارکت در پروژه های مهم استانی، 10% سهام این شرکت را خریداری نموده است.
• شروع مطالعات ورود به بحث مناطق ویژه اقتصادی در استانهای خراسان

بخش سهام:
امور سهام همواره به عنوان یکی از مهمترین ارکان ارتباطی با سهامداران که نقش موثری در جلب رضایتمندی آنان ایفا می نماید، مطرح بوده است. سیاستگذاری شرکت برای این واحد به گونه ای است که با استفاده از مکانیزم های لازم، پاسخگوئی ساده، سریع و روان به مراجعات حضوری سهامداران ارائه شود. در خصوص مراجعات غیر حضوری نیز این واحد با کمک دفاتر «روابط عمومی» و «فناوری اطلاعات» شرکت توانسته است با بهره برداری از فناوری های روز شامل سامانه تلفن گویا، سایت اینترنتی شرکت، سامانه پیام کوتاه، ارسال و دریافت پست الکترونیکی، انتشار خبرنامه های چاپی و الکترونیکی و ... به اطلاع رسانی فراگیر برای همه سهامداران اعم از مقیم مشهد و خارج آن بپردازد.

• اهم فعالیت ها در سال 86:
پیگیری تعیین تكلیف سهامداران زیر 500 سهم:
 بر اساس مصوبه مجمع عمومی در دو سال پیاپی مبنی بر افزایش سرمایه شرکت، برخی از سهامداران محترم نسبت به افزایش میزان سهم خود از طریق خرید سهم و برخی دیگر با انتقال سهام خود در بین اعضای خانواده، نسبت به تکمیل سقف سهام اقدام نموده اند.

با وجود این موارد هنوز 34 هزار نفر از سهامداران زیر 500 سهم هستند که جمع سرمایه آنان 000/196/539/4 ریال (معادل 6/5 درصد کل سهام) بوده و پرونده سهامداری آنان به بایگانی راکد منتقل شده است. بدیهی است مراجعه هرچه سریعتر این دسته از سهامداران، باعث تسریع در تعیین تکلیف آنان و ارائه خدمات بهتر خواهد شد.

جدول زیر آخرین وضعیت سهامداران (بالای 500 سهم) را از نظر تعداد و پراكندگی جغرافیایی در مقایسه با سال 85 نشان می دهد.

استانها / تعداد سهامداران
سال 85 / سال 86

خراسان شمالی:........ 4.002    /     4.217
خراسان رضوی:....... 50.692    /     53.260
خراسان جنوبی:......... 3.633    /     4.286
سایر استانها:........... 2.416    /     2.538
جمع:.................. 60.743    /     64.301

• تعویض سند سهام:
 با توجه به انجام مراحل ثبتی افزایش سرمایه شركت كه جزو تكالیف مجمع عمومی سال گذشته بود، نسبت به تغییر كارتهای سهام و درج میزان فعلی سرمایه شركت به مبلغ 80 میلیارد ریال اقدام شد. از دیگر اهداف تعویض کارت سهام می بایست به ضرورت اجتناب ناپذیر دسترسی به اطلاعات جدید ارتباطی سهامداران و اخذ شماره حساب (شتاب) برای پرداخت سود سنوات اشاره کرد.

گفتنی است تا پایان سال 86 حدود 30.000 نفر از سهامداران سند جدید خود را دریافت نموده اند و آمادگی تعویض سند سایر سهامداران محترم نیز وجود دارد.

• راهنمایی سهامداران برای دریافت سود مصوب:
 همانگونه كه استحضار دارید مجمع سال گذشته پرداخت 170 ریال به ازای ارزش اسمی هر سهم به عنوان سود به سهامداران را تصویب نمود كه در این راستا امور سهام با استفاده از توان و قابلیت صندوق قرض الحسنه احیا توس، تعداد 27.877 نفر از سهامداران را پس از انجام امور مربوط به تعویض سند سهام و اصلاح نشانی به صندوق راهنمایی نموده است. گفتنی است با توجه به عدم دستیابی به حساب شتاب اکثر سهامداران و عدم مراجعه و یا تماس آنان، متأسفانه باوجود قابلیت واریز سود مصوب، زمینه امکان پرداخت سود به افراد بیشتر فراهم نشده است.

• اعزام تیم دفتر موقت سهام به شهرستانها:
 درطول سال 86 دفتر موقت امور سهام به شهرستانهای نیشابور (به مدت دو هفته)، سبزوار، بجنورد، بیرجند (هرکدام به مدت یک هفته) و تربت جام (به مدت سه هفته) اعزام شد كه جمعا در این شهرستانها 531/7 نفر به دفاتر موقت مراجعه و نسبت به دریافت سود یا تكمیل پرونده و اصلاح اطلاعات خود اقدام نموده اند. لازم است ذکر شود این تیم عموماً به شهرستان هائی که حداقل 2000 نفر سهامدار داشته باشند، اعزام می شود.

• آمار وکالتها:
 از آنجا که برگزاری مجامع عمومی با رعایت حد نصاب آرا یکی ازضروریات بوده و کثرت سهامداران از یک طرف و پراکندگی جغرافیائی آنان از طرف دیگر همواره مشکلاتی در این خصوص ایجاد می نماید، لذا بحث تعیین وکیل توسط سهامداران در دستور کار شرکت قرار گرفت و در طول سال گذشته با جدیت دنبال شد.

هم اکنون حدود 710/35 از سهامداران (برابر با 60% آرا) وکالت خود را در بین گزینه هائی که شامل بیش از یکصد نفر از چهره های شاخص و مورد اعتماد آنان بوده، اعلام نموده اند که با حضور آنان مجامع به رسمیت می رسد.


سرمایه گذاری احیا در شرکتهای مختلف
تا پایان سال 86

الف) شرکت مجتمع سیمان غرب آسیا (سهامی عام)
• میزان سهام احیا 25%

این شرکت که با هدف راه اندازی کارخانه 1.500.000 تنی سیمان، به عنوان بزرگترین مجتمع تولید سیمان پرتلند در شرق کشور ایجاد گردید. مورد استقبال شایان قدردانی سهامداران قرار گرفت و هم اکنون بیش از 30.000 سهامدار دارد و در منطقه نصرآباد تربت جام در حال احداث می باشد. پیشرفت فیزیکی این پروژه حدود 18% گزارش شده است. از مهمترین اقداماتی که در سال 86 به انجام رسیده می توان به موارد زیر اشاره نمود:

* فعالیت تأمین امكانات زیربنایی پروژه: شامل خرید زمین، آب، احداث جاده دسترسی، برق، گاز، سیستم های مخابراتی، انتخاب و انعقاد قرارداد با شركت مشاور صنعتی
* فعالیتها در بخش ساختمانی و سازه پروژه: شامل انعقاد قرارداد با مشاور ژئوتكنیك، تهیه شرح خدمات و برنامه زمانبندی برای مشاور ساختمانی، تهیه اسناد مناقصه و برگزاری مناقصه جهت انتخاب پیمانكار ساختمانی
* فعالیت در بخش معادن: از جمله مطالعات نیمه تفضیلی اكتشاف، انجام حفاری و نمونه برداری و ارسال نمونه های شاهد برای آزمایش
* فعالیت در بخش ماشین آلات و تجهیزات: شامل انتخاب شركت سازنده خارجی، عقد قرارداد با شركت بیمه حمل و نقل ماشین آلات از آلمان به ایران، گشایش LC، نهایی كردن برنامه زمانبندی تحویل ماشین آلات.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به پایگاه اطلاع رسانی این شرکت در اینترنت www.torbatcement.ir مراجعه فرمایید.

ب) شرکت مجتمع فولاد تربت حیدریه(سهامی عام)
• میزان سهام احیا 10%

مجتمع فولاد تربت حیدریه با ظرفیت اسمی 5/1 میلیون تن انواع ورق فولادی و با سرمایه گذاری اولیه 10.994 میلیارد ریالی با مدیریت و مشارکت احیا در سال 85 شکل گرفت و عملیات اجرائی آن با حضور استاندار محترم خراسان رضوی در هفتم خرداد سال 86، در زمینی به وسعت 300 هکتار در 35 کیلومتری شهرستان تربت حیدریه آغاز شد.

این شرکت علاوه بر انعقاد قراردادهای مربوط به تأمین بر به میزان 25 مگاوات، تأمین گاز به میزان 45000 متر مکعب در ساعت، احداث شبکه فیبر نوری مخابرات، موفق به اخذ مجوز اتصال به شبکه ریلی سراسری کشور، مجوز اتصال به جاده تربت – مشهد و مجوز حفاری چاههای آب در سایت شده است.

از دیگر فعالیتهای این شرکت می توان به * انجام مطالعات آب شناسی، ژئوتکنیک * شناسائی معادن * انجام نقشه برداری و تهیه نقشه های مورد نیاز همچنین طراحی مقدماتیLAYOUT * پیگیری موارد حقوقی استملاک اراضی*تجهیز اولیه کارگاه * شناسائی و انجام مکاتبه با چندین شرکت خارجی در خصوص تأمین ماشین آلات خط تولید و تجهیزات اشاره کرد.

نشانی پایگاه اطلاع رسانی این شرکت در شبکه اینترنت www.torbatsteel.ir  می باشد.

پ) شرکت سرمایه گذاری و توسعه گردشگری منطقه بین المللی پردیس شاندیز (سهامی عام)
• میزان سهام احیا 99%

این شرکت با هدف گذاری سه محور زیر در نیمه دوم سال 85 فعالیت خود را آغاز نمود: 1) سرمایه گذاری در جهت ایجاد، احداث، راه اندازی و اداره تأسیسات گردشگری 2) ارائه خدمات مشاوره و ارائه راهکارهای مناسب به سرمایه گذاران بخش گردشکری 3) اجرای روشهای نوین مدیریت منابع، بهره وری و استفاده بهینه از ظرفیتهای موجود

• اهم فعالیت ها در سال 86:
*پروژه های سرمایه گذاری در مناطق ییلاقی: اهم اقدامات انجام شده شامل این موارد می باشد: تشکیل پرونده درامور اراضی مشهدمقدس به منظور تملک زمین، اخذ استعلامات لازم از مراجع مربوطه تحویل مدارک موردنیازبه ثبت اسناد ودرنوبت قرارگرفتن برای صدورسند بنام شرکت و پیگیری سایر امورات اداری

*پروژه خرید زمین برای ساخت باغ شهر: باتوجه به اهمیت موضوع به لحاظ درآمدی در نقاط مختلف استان پیگیری های لازم برای اجرای طرح مشارکت با دستگاه ها و افراد بخش خصوصی صورت گرفته و کماکان می شود تا سود مورد نیاز شرکت تأمین گردد.

*پیگیری برای اجرای طرح بیمه زائر: باتوجه به این که بیمه زائر می بایست قاعدتاً از موفقیت بالائی برخوردار باشد، ولی با عنایت به تحقیقات وسیع انجام شده و به دلیل عدم هماهنگی دستگاه های دولتی و نبود اعتقاد به همکاری در قالب یک پروژه مشترک، عملاً مورد موافقت عینی قرار نمی گیرد.

*طرح آموزش نیروهای شاغل در شرکتهای تابعه: پس از اخذ مجوز از سازمان کار و اموراجتماعی استان برای برگزاری دوره های آموزشی به تعداد 250 نف، در فاز اول یک دوره 120 نفره ساماندهی و تشکیل شد که حصول سود خالص 50 درصدی یکی از دستاوردهای آن بود. شایان ذکر است دراین خصوص لوح تقدیری از سوی استانداری و وزارت کار به این شرکت به عنوان کارآفرین نمونه اهدا گردید.

* پروژه خرید زمین و باغ ویلا در ییلاقات: با بررسی های انجام شده و سرمایه موجود در شرکت، فقط می توان از طریق زمینهای اوقاف ورود پیدا کرد. پس از رایزنی های متعدد یک مورد به نتیجه رسید که بحث مشارکت آن با اوقاف برای ساخت ویلا در حال نهائی شدن است.

* بررسی و مطالعه محورهای گردشگری در شمال: در استان مازندران، معامله ای انجام و از این رهگذر سود مطلوبی عاید شرکت گردید.

* برگزاری همایش گردشگری مشارکتی در سطح 3 استان: باتوجه به پیش طرح ارائه شده به سازمان میراث فرهنگی، انجام این مهم به اخذ موافقت اصولی مشروط شده که این موضوع در دستور کار جاری شرکت قراردارد.

پایگاه اطلاع رسانی این شرکت در اینترنت به نشانی www.shandizco.ir  قرار دارد.

ت) شرکت مجتمع معادن مس تکنار (سهامی عام)
• میزان سهام احیا 5/47%

شركت مجتمع معادن مس تكنار با برخورداری از محدوده معدنی تك سوم حدود 60 هكتار مساحت دارد و بزرگترین طول آن 900 متر و بزرگترین عرض آن 700 متر می باشد. محدوده مورد نظر در 31 كیلومتری شمال باختری شهرستان بردسكن واقع شده است. مهمترین تحول سال 86 در این شرکت، واگذاری 40% سهام آن به صندوق بازنشستگی کشوری با ارزش افزوده مناسب و متعاقب آن افزایش سرمایه به مبلغ 9/39 میلیارد ریال می باشد.

• تركیب جدید سهامداران و هئیت مدیره شركت:
پس از خرید 40 درصد سهام شركت توسط سازمان بازنشستگی كشوری در حال حاضر تركیب سهامداران عبارتست از: شركت احیا صنایع خراسان 5/47% ، سازمان بازنشستگی كشوری 40% و سایر سهامداران 5/12% همچنین تركیب هیأت مدیره نیز شامل دو نفر نمایندگان سازمان بازنشستگی كشوری و سه نفر نمایندگان شركت احیا صنایع خراسان و شركتهای گروه می باشد.

• اهم اقدامات:
* تولید 200 تن کنسانتره: این شرکت علیرغم مواجه بودن با کمبود نقدینگی همچنین مشکل شدید تأمین آب مورد نیاز کارخانه در سال 86 توانست حدود 200 تن کنسانتره مس تولید نموده که برای فروش به مجتمع مس سرچشمه حمل گردیده است.

• برنامه های آتی شرکت:
براساس سیاست گذاریهای انجام شده و تأمین منابع مالی مورد نیاز مقرر شده است كارخانه فلوتاسیون با ظرفیت كامل و به صورت شبانه روزی كار كند كه بحمدا... از ابتدای سال تاكنون این برنامه عملیاتی شده و كارخانه بدون توقف بلند مدت كار كرده است.

هم اکنون با توجه به ظرفیت ورودی كارخانه كه 100 تن خاك در شبانه روز می باشد، روزانه سه تن كنسانتره با میانگین عیار 18 درصد تولید می گردد.

طرح لیچینگ نیز با ظرفیت 150 تن خوراك روزانه در دست اقدام می باشد و طبق برنامه ریزی و زمانبندی تدوین شده انشاءا... در شش ماهه دوم سال جاری به بهره برداری خواهد رسید. براساس طرح توجیهی، با اجرای طرح مذكور تا پایان سال جاری، 137 تن كنسانتره مس با میانگین عیار 70 درصد تولید خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به پایگاه اطلاع رسانی این شرکت در اینترنت به نشانی www.taknarco.ir  مراجعه فرمایید.

ث) شرکت معدنکاران احیا شرق(سهامی خاص)
• میزان سهام احیا 2/99%

شركت معدنكاران احیا شرق با نگرش بر مدیریت و اجرای پروژه های معدنی در امور اكتشاف و بررسی پتانسیل های معدنی در سطح استان خراسان (رضوی – شمالی و جنوبی) با اهداف ذیل پایه ریزی شده است:

* ایجاد بسترهای مناسب جهت سرمایه گذاری صاحبان سهام در پروژه های معدنی با اكتشافات سیستماتیك و كاهش ریسك سرمایه گذاری
* پیگیری برای اخذ رتبه (Grade) اكتشافی و پیوستن به جمع مهندسین مشاور در امور اكتشاف
* انجام فعالیت های پی جویی و اكتشاف و شناسایی معادن و تأمین مواد اولیه معدنی مورد نیاز شركتهای اقماری

•اهم فعالیتها در سال 86:
* پی جویی و اكتشاف معادن مس شمال و جنوب تكنار و پیگیری پروانه اكتشاف مس و سرب خراسان جنوبی: در این خصوص علیرغم پیگیریهای فراوان و مساعدت معاونت محترم رئیس جمهور و ریاست سازمان محیط زیست کشور، همچنین عنایت ویژه استاندار محترم خراسان جنوبی متأسفانه کار در سازمان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گره خورده است.

بخشی از این مشکل در خرداد ماه سال جاری حل شد اما در منطقه پلی متال چاه پلوند فردوس هنوز دچار مشکل هستیم.

شایان ذکر است این منطقه با این که در محدوده طرحهای عمرانی سازمان صنایع و معادن خراسان رضوی بوده و در اوایل سال 86 به شرکت احیا واگذار گردیده ، اما به عنوان منطقه حفاظت شده محیط زیست نیز مطرح می باشد از این رو سازمان حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی مجوز اکتشاف و حفاری در این محدوده را صادر نمی کند. گفتنی است پیگیری ها در این خصوص همچنان ادامه دارد.

* نظارت و پیگیری اكتشافات تفضیلی تكنار (1.2.3.4)
* مراحل اخذ رتبه اکتشافی (Grade)
* بررسی معادن مختلف جهت مشاركت و ارائه گزارش جهت صاحبان سهام
* نظارت بر استخراج معادن كرومیت وسنگ تزئینی
* حضور در اولین نمایشگاه معدن و صنعت
* اكتشافات سراسری و انعقاد قراردادهای پیمانكاری اكتشاف

ج) شرکت عدل گستر توس (سهامی خاص)
• میزان سهام احیا 9/99%

این شرکت که با هدف فعالیت در بخش عمرانی و ساخت و ساز در سال 84 تأسیس شد و هم اکنون اجرای پروژه مجتمع تجاری اداری خورشید (احمد آباد) را در رأس فعالیتهای خود دارد. در سال گذشته ادامه ساخت این پروژه پیگیری گردید كه پیشرفت عمده آن در ساخت سازه های فلزی و نصب آن بوده است. البته در مقایسه و تطابق با برنامه زمانبندی اجرای پروژه که توسط مشاور تهیه شده با تأخیری به میزان حدود نه ماه مواجه هستیم که عمدتاً به دلیل برودت بیش از حد هوا در زمستان و مشکل کمبود سیمان در سال گذشته ایجاد شده است.

همچنین پس از تصویب هیأت مدیره احیا نسبت به پیش فروش بخشی از واحدهای این پروژه اقدام گردید. علاوه برعملیات اجرائی این پروژه موارد زیر نیز در سال گذشته به انجام رسیده است:

* پیگیری خرید زمین وحدت و انعقاد قرارداد آن
* تخریب ساختمان اداری شركت

• برنامه های سال جاری:
* ادامه ساخت پروژه مجتمع خورشید (احمدآباد) و بررسی انعقاد قرارداد نازك كاری
* پیگیری برای دریافت پروانه مجتمع تجاری اقامتی وحدت و شروع عملیات اجرایی آن
* آغاز عملیات اجرایی احداث مجتمع اداری شرکت احیا (خیابان سناباد)
* پیگیری دریافت سند زمین واقع در شهرک نجفی

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به پایگاه اطلاع رسانی این شرکت در اینترنت به نشانی www.adlgostar.ir  مراجعه فرمایید.

ح) شرکت صنایع تولیدی نیروگستران(سهامی خاص)
• میزان سهام احیا 70%

این شرکت با هدف تولید انواع باتری خودرو در زمینی به وسعت 15 هکتار احداث و در سال 80 به بهره برداری رسید. میزان تولید و فروش باتری در سال 86 به شرح زیر می باشد.

كل تولید و فروش سال 86 تعداد 134.151 كه از این تعداد 86.946 به خودرو ساز و تعداد 47.205 به بازار یدك عرضه شده است. علی رغم برنامه ریزی برای حصول سهمیه 50% بازار یدك به علت وجود برخی مشكلات این امر تحقق نیافت.

• اهم فعالیت ها:

در حوزه توسعه فروش:
* توسعه نمایندگی ها در نقاط مختلف كشور (هم اکنون در 31 شهر و استان نمایندگی فروش وجود دارد.)
* ایجاد سیستم خدمات پس از فروش و راه اندازی واحد صدای مشتری
* تدوین برنامه انگیزشی برای جلب همكاری نمایندگان فروش
* انجام اقدامات تبلیغاتی نظیر چاپ بروشور، پوستر و كاتالوگ
* شركت در نمایشگاههای مرتبط در مشهد، تهران و قرقیزستان

در حوزه تأمین:
با توجه به محدودیتهای پیش آمده ناشی از قطعنامه های سازمان ملل در تهیه بعضی از اقلام با مشكلاتی مواجه شده و كماكان هستیم. در این راستا سعی شده به روشهای مختلف از تبعات آن كاسته شود اما به هر حال این مورد منجر به بعضی وقفه ها در تولید شده و در مواردی نیز باعث بالا رفتن قیمت تمام شده خرید برخی مواد شده است. در مجموع مشكل اصلی در حوزه تأمین داخلی كماكان مشكل نقدینگی است. این مورد با توجه به بی ثباتی بازار كه امكان خرید مدت دار را محدود می كند، به شدت خودنمایی می نماید.

پیش بینی تولید برای سال 1387 به تیراژ 240.000 برآورد می شود كه تولید در آمپراژهای متفاوت براساس نیاز بازار و خودرو ساز در نظر گرفته می شود. تحقق تولید پیش بینی شده در سال 1387 منوط به شرایط زیر واهد بود:

* عدم جلوگیری از فعالیت شركت توسط بانك
* عدم نوسان زیاد در قیمت مواد اولیه (سرب)
* عدم تغییرات در حقوق گمركی باتری
* ایجاد امكان تأمین نقدینگی لازم

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به پایگاه اطلاع رسانی این شرکت در اینترنت به نشانی www.ngkh.com  مراجعه فرمایید.

خ) شرکت صبا ابریشم توس(سهامی خاص)
• میزان سهام احیا 49%

این شرکت در سال 1376 با سرمایه ده میلیون ریال تأسیس شده است. موضوع فعالیت این شرکت بر اساس اساسنامه آن عبارتست از: مشارکت در سرمایه گذاری، ایجاد، احداث و بهره برداری واحدهای تولیدی و صنعتی در داخل و خارج از کشور، سرمایه گذاری در طراحی مهندسی، مدیریت و اجرای واحدهای صنعتی وتولیدی، انجام امور بازرگانی، انجام امور خدمات بازرگانی و حمل و نقل، جذب منابع مالی از طریق مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی

شایان ذکر است در سال 86 با واگذاری 51 % از سهام این شرکت به شرکت مجتمع سیمان غرب آسیا موافقت گردید. قرار است این شرکت مسؤولیت پیگیری تأمین منابع مالی پروژه سیمان را بر عهده داشته باشد.

چ) شرکت احیا سبز دانه خراسان (سهامی خاص)
• میزان سهام احیا 100%

• اهم اقدامات:
فعالیتهای این شركت را می توان در دو بخش خلاصه كرد:

* 1- تعیین تكلیف پروژه های ناتمام گذشته: در این خصوص كل طرحها و اراضی در دست اقدام از نظر مالكیت آب و ارزش اقتصادی بازنگری شد و پروژه های سودآور شناسائی گردید.

* 2- ورود به پروژه های جدید
الف) همکاری با سایر شركتهای گروه احیا برای خرید زمین یا چاه آب.
ب) مطالعه اراضی مناسب ر اطراف سدها برای اجرای پروژه های کشاورزی

در این خصوص بازدیدهای متعدد از اراضی و طرحهای نیمه تمام اطراف سدها به عمل آمده و نهایتاً پس از بررسیهای كارشناسی، یك منطقه مطلوب در خراسان شمالی شناسائی شده است. همجنین برای اخذ موافقت با انجام بررسی های مقدماتی و عقد قرارداد مطالعات امكان سنجی اقدام گردیده و زمینه واگذاری موقت اراضی نیز ایجاد شده است که در صورت مثبت بودن این مطالعات، واگذاری نهائی اراضی محقق خواهد شد.

د) شرکت صنایع نساجی خراسان (سهامی خاص)
• میزان سهام احیا 87%

• تاریخچه فعالیت شركت:
شركت سهامی خاص صنایع نساجی خراسان در تاریخ 4/6/1354 تحت شماره 22688 در اداره ثبت شركتها و مالكیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. این شرکت از سال 1356 فعالیت خود را در زمینه تولید پتو و پارچه رومبلی آغاز نمود و در مهر ماه سال 1382 به میزان 87% سهام شركت توسط شركت احیا صنایع خراسان متعلق به بانكهای صنعت و معدن و سپه خریداری گردیده است كه براساس تصمیم هیأت مدیره و مجمع عمومی عادی دفتر شركت از تهران به مشهد منتقل و طی شماره ثبت 21877 اداره ثبت شركتهای مشهد به ثبت رسیده است.

• اهم اقدامات:
این شركت در سال گذشته توانسته است علی رغم مشكلات و بحران حاكم بر شركت در زمینه كمبود نقدینگی و عدم همكاری جدی با این واحد تولیدی، نسبت به تولید حدود70.000 تخته پتو در دو شیفت تولیدی اقدام نماید.
از جمله موارد عدم همکاری می توان به عدم تحقق و اجرای سه مصوبه ابلاغ شده شامل: 1- اعطای تسهیلات به مبلغ دو میلیارد ریال در قالب وام کمیته ماده 138 قانون اساسی 2- اعطای تسهیلات به مبلغ ده میلیارد ریال از محل طرح های زود بازده استانی (از محل طرح تثبیت اشتغال) 3- اعطای تسهیلات به مبلغ ده میلیارد ریال برای تأمین سرمایه در گردش کارخانه (از اداره کل صنایع و معادن خراسان رضوی) اشاره نمود.

همچنین در طول سال گذشته، بدهی با سازمان تأمین اجتماعی تعیین تکلیف شد، بدهی به بانک نیز در حال پیگیری و تعیین تکلیف می باشد، تولید محصول نیز در حد تأمین هزینه های جاری با حداقل نیروی انسانی در دستور کار قرار دارد و در خصوص ادامه فعالیت یا واگذاری این شرکت بررسی و مطالعات همچنان ادامه دارد.

امید است مجموع این خدمات مقبول نظر خانواده بزرگ و معزز سهامداران شرکت احیا صنایع خراسان افتاده و مسیر رشد و تعالی روز افزون شرکت را بیش از پیش هموار نماید.

نشانی و تلفنهای تماس:
مشهد مقدس، خیابان سناباد، بین آفرین و شهریار، شماره 618 کد پستی: 9183867158
• صندوق پستی: 1334-91775
• تلفن گویا: 8410006 (0511)
• امور سهام: 8418188 و 8418199
• دورنگار: 8413976 (0511)
• پست الکترونیکی: info@ehyaco.ir
• پایگاه اطلاع رسانی: www.ehyaco.ir

«هیأت مدیره شرکت احیا صنایع خراسان»

 

Copyright © 2004 "E.S.K.O"
شرکت احيا صنايع خراسان - مشهد
info@ehyaco.ir